„Teraz mam dowody, że choroba dotarła również do naszego kraju” – powiedziała w rozmowie z PAP prof. Elżbieta Gołąb z NIZP-PZH. I nie chodzi tylko o przypadki jej zawleczenia do Polski. Z przeprowadzonych badań wynika, że zakażonych zostało kilka osób, które nigdy nie wyjeżdżały za granicę. Stwierdzono również występowanie pasożyta w komarach znajdujących się na terenie naszego kraju.
Wszyscy Polacy powinni zażywać witaminę D od października do co najmniej marca, a najlepiej do maja – twierdzą eksperci. Osoby starsze po 60. roku życia powinny przyjmować ją przez cały rok, nawet latem, bo znacznie gorsza jest u nich synteza witaminy D w skórze.
Osoby, które opowiadając o swojej walce z nadwagą mówią: "chcę", "mogę", "zamierzam" - chudną bardziej, niż mówiące "zostałam zmuszona" albo "nie miałam wyjścia" - twierdzi psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) po przebadaniu 134 odchudzających się kobiet.
Dieta ciężarnej może wpływać nie tylko na jej potomstwo, ale również na jej wnuczęta. Ma to związek ze zmianami, jakie zachodzą w strukturze DNA pod wpływem różnych czynników środowiskowych - mówi o tym w rozmowie z PAP dr hab. Monika Kaczmarek ...
Coraz więcej słońca po zimie wpływa na gospodarkę hormonalną i sprawia, że ludzie zaczynają czuć się lepiej, rozpoczynają poszukiwania partnerów, dbają o wygląd i zakochują się - mówią fizjologowie.
60 niezależnym oceniającym pokazywano zdjęcia badanych i proszono, aby ocenili, w jakim są wieku. Okazało się, że wysoki poziom cukru postarza wygląd, nawet jeśli brać pod uwagę takie czynniki, jak rzeczywisty wiek, palenie czy opalanie się...
Depresja nie jest głównie chorobą mieszkańców państw o niskich czy przeciętnych dochodach. Zachorowalność z tego powodu jest tym większa, im większe w danym kraju są dochody - wykazał międzynarodowy raport opublikowany na łamach pisma "BMC Medicine".
Najwięcej zachorowań odnotowano w takich krajach jak USA, Francja, Holandia, gdzie przynajmniej jeden tzw. epizod depresji miało 30 proc. osób. Najmniej przypadków tej choroby odnotowano w Chinach. Depresja dotknęła tam jedynie 12 proc. społeczeństwa.
Trwające niemal 10 lat badania naukowców z uniwersytetu w Lejdzie (Holandia) objęły 4500 holenderskich pacjentów z rakiem jelita grubego. Jedna czwarta nie brała aspiryny, kolejna jedna czwarta zaczęła ją przyjmować po rozpoznaniu raka jelita, zaś pozostała połowa przyjmowała aspirynę zarówno przed, jak i po postawieniu rozpoznania. Chodziło o niską dawkę - 80 miligramów dziennie lub mniej, zalecaną osobom z chorobami serca...