Busy do Holandii, busy z Holandii do Polski - KLIKNIJ i zobacz ogłoszenia...

  Holandia HOLLANDEX  

Kategoria: Artykuły - Kultura

Wywiad z Wojtkiem Smarzowskim, reżyserem filmu "Drogówka"

 

 

Wywiad z Wojtkiem Smarzowskim, reżyserem filmu Drogówka - Kiedy powstał pomysł na film „Drogówka”?

Kilkanaście lat temu robiłem dla telewizji program o policji. Już wtedy spodobał mi się ten świat. Pomyślałem, że jest niezwykle energetyczny filmowo. Później chciałem zrobić film o korupcji. W scenariuszu „Drogówki” te dwa pomysły się łączą. Sytuacje w nim przedstawione mogły mieć miejsce, ale niekoniecznie właśnie mnie się przydarzyły.

- Jaki jest Pana nowy film?

Komedia romantyczna – jak zawsze. Szczerze mówiąc, nie za bardzo chcę o tym mówić. Najlepiej byłoby, gdyby widzowie wyrobili sobie własne zdanie. Mogę powiedzieć, że film jest gęsty, dynamiczny i ma kilka warstw. Jest warstwa sensacyjno-kryminalna, atrakcyjna dla każdego widza i warstwa dla kinomanów, którzy od filmów oczekują czegoś więcej, niż tylko pościgów i strzelania. Chciałbym, żeby ci widzowie mieli przyjemność w znajdowaniu tych smaczków i znaczeń.

Wywiad z Wojtkiem Smarzowskim, reżyserem filmu Drogówka

- Ma Pan stałe grono aktorów, z którymi współpracuje, dlaczego?

Wielu dziennikarzy zadaje mi to pytanie, a to przecież nic nowego, że reżyserzy współpracują z tymi samymi aktorami. Otaczam się aktorami, którzy dają mi poczucie pewności i bezpieczeństwa.

- Jaki obraz policji możemy zobaczyć w filmie?

Z mojego punktu widzenia jest to obraz prawdziwy. Myślę, że wielu widzów było na tylnym siedzeniu radiowozu i dawało w łapę. Ten film jest o tym, że jak są ci, którzy biorą, to też są ci, którzy dają. Obraz policji w filmie jest być może nieco mroczny, ale sądzę, że poszczególnych policjantów, a jest ich siedmiu, widz polubi, co mam nadzieję zrównoważy ten nieco ponury obraz policji.

- Proszę opowiedzieć o współpracy z Piotrem Sobocińskim jr, to kolejny po „Róży” film, który robicie razem.

Kolejny również zrobimy razem, więc współpracę mogę określić krótko – jest bardzo dobra. Przed zdjęciami do „Drogówki” dużo rozmawialiśmy o charakterze tego filmu, wiedzieliśmy, że dużą rolę będą w nim miały nagrania z telefonów, z kamer przemysłowych itp. Nazwaliśmy wszystkie rodzaje obrazów, które zostały wykorzystane w filmie, a potem każdy z nas zajął się swoją pracą. Zresztą podobnie pracuję z aktorami: jeszcze przed zdjęciami dużo rozmawiamy o motywacjach bohaterów, żeby potem na planie już nie ingerować w ich pracę. Otaczam się dobrymi aktorami, którzy wiedzą, co mają robić. Ingeruję w ich grę tylko w sytuacjach, w których ich interpretacja za bardzo odbiega od mojego pomysłu.

- Co miało dla Pana największe znaczenie przy pracy nad filmem?

Skupiłem się na „znaczeniach”. W swojej pracy, w pracy z aktorami, operatorem Piotrem Sobocińskim jr, montażystą Pawłem Laskowskim czy przy współpracy z Kasią i Jackiem Hamelą przy dźwięku, skupiam się tylko na „znaczeniach”. Nie interesują mnie drobiazgi. W samym filmie, w jego ogólnym wymiarze, również przede wszystkim interesują mnie „znaczenia”.

Wywiad z Wojtkiem Smarzowskim, reżyserem filmu Drogówka

- Proszę scharakteryzować w kilku słowach każdego z bohaterów.

Król (Bartek Topa) jest oskarżony, musi się bronić.

Lisowski (Marcin Dorociński) policjant, który lubi pieniądze.

Petrycki (Arek Jakubik) pies na baby.

Madecka (Julia Kijowska) wrażliwa i zakochana.

Trybus (Jacek Braciak) lubi się napić.

Banaś (Eryk Lubos) nie toleruje nie-Polaków.

Hawryluk (Robert Wabich) to taki odwrócony przyjaciel.

(na podstawie materiałów dystrybutora)